Mistrzowie Świata: Peter Bonetti

Peter Bonetti to niezwykle ceniony angielski bramkarz. Wieloletni zawodnik drużyny Chelsea oraz reprezentant Anglii. Zmarł 12 kwietnia 2020 roku. Jego charakterystyczny styl gry był znany oraz szeroko ceniony głownie ze względu na skuteczność oraz niezwykłą grację z jaką poruszał się w bramce.

Sylwetka legendy

Peter Phillip Bonetti urodził się 27 września 1941 roku w Londynie. Zadebiutował w 1960 roku jako zawodnik klubu Chelsea F.C. Jeszcze jako junior zdobył wraz z drużyną puchar FA Youth Cup. W sezonie 1960/1961 został bramkarzem pierwszego składu Chelsea. Kolejne sezony przynosiły mu ogromny rozwój,  Bonetti stawał się coraz bardziej skuteczny, budując szacunek wśród przeciwników.

Drużyna wygrała Puchar Anglii w 1965 roku – wówczas dwukrotnie pokonali Leeds United. W 1971 roku zdobyli Puchar Zdobywców Pucharów, w którym podwójnie zmierzyli się z Realem Madryt– w obu meczach Bonetti był na boisku pełne 90 minut gry.

W 1975 roku odszedł z Chelsea aby dołączyć do nieistniejącego już dziś amerykańskiego klubu St. Louis Stars. Za oceanem doszedł do pierwszego miejsca Central Division. W Ameryce rozegrał w ciągu roku 19 meczy po czym powrócił do Anglii, wracając w szeregi Chelsea. Przez lata gry w Chelsea zagrał łącznie w 729 meczach: w 495 przed przerwą i 105 po powrocie do kraju.

Po ponownym odejściu z Chelsea przez rok grał jeszcze w Szkocji, w klubie Dundee United. Pojawił się tu jednak w zaledwie 5 meczach.

Kariera w reprezentacji

Bonetti był zawodnikiem reprezentacji Anglii w okresie od 1966 do 1970. Pierwszy mecz w barwach narodowych rozegrał 3 lipca 1966 roku podczas spotkania z Danią. Podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej 1966 znalazł się w drużynie reprezentacyjnej; jednak nie było go w składzie finałowego meczu, który zakończył się ukoronowaniem Anglii na Mistrzów Świata. Ostatnim turniejem podczas, którego wystąpił w barwach narodowych były mistrzostwa świata.w Meksyku w 1970 roku. Niestety podczas meczu ćwierćfinału, w którym grał drużyna Anglii poległa w starciu z reprezentacją Republiki Federalnej Niemiec.