Mistrzowie Anglii w piłce nożnej – kto najlepszy? 

O Mistrzostwo Anglii w piłce nożnej zaczęto rywalizować w roku 1888, a pierwszego mistrza wyłoniono na wiosnę 1889 roku.  Pierwszy tytuł wywalczyła drużyna Preston North End, co zresztą udało się jej powtórzyć rok później. Jak się później okazało, były to jedyne tytuły tego klubu do dzisiaj.

Kto jest liderem klasyfikacji wszechczasów?

Najwięcej tytułów mistrza Anglii ma Manchester United, jeden zresztą z bardziej utytułowanych klubów w historii. Pierwszy raz piłkarze z Manchesteru mistrzostwo zdobyli w roku 1908. Tylko w erze Premier League (nowa era w angielskiej piłce, zwłaszcza jeśli chodzi o pieniądze, prawa telewizyjne, komercję – trwa od 1993 roku) Manchester United wygrywał ligę 13 razy. Łącznie mistrzem Anglii był 20-krotnie, ostatni raz w roku 2013. Na razie nic jednak nie wskazuje na to, by United mogli dorzucić kolejne tytuły. Klub od kilku lat walczy o to, by wrócić do lat świetności.

Drugie miejsce w klasyfikacji wszech czasów w Anglii piastuje Liverpool. Dziewiętnaście tytułów na koncie, a ostatni tytuł w roku 2020 – co ważne podkreślenia, wywalczony po 30 latach bez mistrzostwa. Jako, że na pierwszym miejscu jest Manchester United, to mecze pomiędzy tymi drużynami są określane mianem piłkarskiej Bitwy o Anglię. Co ciekawe, większość mistrzostw Anglii zatem Liverpool zdobywał jeszcze w 20 wieku przed erą Premier League. Dopiero Jurgen Klopp zdołał przywrócić blask The Reds. Ma jednak pecha, że równolegle potęgę zbudował Pep Guardiola w Manchesterze City.

Na podium klasyfikacji znajduje się jeszcze Arsenal, który jednak po raz ostatni mistrzostwo wywalczył w roku 2004 – był to tzw. sezon Invisible, a więc niewidzialny, bo „Kanonierzy” nie przegrali wtedy ani jednego meczu w sezonie. Sytuacja podobna jak z Manchesterem United – ostatnie lata raczej przeciętne i na tytuł trzeba jeszcze poczekać.

Drużyny poza podium

Czołówkę w ostatnich latach stara się gonić Manchester City. Z ośmioma tytułami mistrzów Anglii plasują się na piątym miejscu w klasyfikacji. Sześć tytułów wywalczyli w ostatniej dekadzie, z czego cztery w ciągu pięciu ostatnich lat. Przed przyjściem szejków do klubu „Obywatele” mieli na swoim koncie dwa mistrzostwa z lat 1937 oraz 1968.

Puchar za mistrzostwo Anglii wznosiło łącznie 24 kluby w ponad 130 letniej historii rozgrywek. Wspomnijmy też kluby, które wygrały mistrzostwo tylko raz w historii. Są to: Leicester City (niedawne objawienie), West Bromwich Albion, Sheffield United, Ipswich Town, Nottingham Forest.