Mistrzowie Świata: Frank Lebœuf

Lebœuf to piłkarz francuskiego pochodzenia, wieloletni reprezentant kraju oraz zdobywca tytułu mistrza świata w 1998 roku. Mistrz Europy 2000 roku. Za zasługi dla Francji odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej. W Chelsea grał w latach 1996 do 2001. 

Sylwetka zawodnika

Frank Lebœuf urodził się 22 stycznia 1968 roku w Marsylii. Na początku kariery grał wyłącznie we francuskich klubach. W Ligue 1 zadebiutował jako zawodnik Stade Lavallois. Na murawie pojawił się łącznie 39 razy, podczas których strzelił 3 bramki. W 1990 roku przeszedł do RC Strasbourg, gdzie przez kolejnych sześć lat grał wyłącznie w składzie podstawowym. Był niezwykle cenionym zawodnikiem, łącznie w barwach Strasbourga zagrał w 189 meczach ligowych. 

W 1996 roku opuścił Francję i udał się do Wielkiej Brytanii, gdzie został zawodnikiem Chelsea. Pierwszy mecz w nowej drużynie rozegrał tego samego roku w sierpniu. Było to spotkanie z Southampton, które zakończyło się bezbramkowym remisem. Pierwszą bramkę strzelił kilka dni później podczas meczu z Coventry City, które zakończyło się wygraną Chelsea 2:0.

Z drużyną The Blues dwa razy zwyciężał puchar Anglii, po raz pierwszy w 1997 i później w 2000 roku. W 1998 roku zdobyli wspólnie Puchar Ligi Angielskiej a także dwa lata później Tarczę Wspólnoty.  Jeśli chodzi o dokonania międzynarodowe, w 1998 grał w finałowym meczu Pucharu Zdobywców Pucharów. Chelsea wygrało mecz z VfB Stuttgart z wynikiem 1:0 zabierając ze sobą trofeum. W tym samym roku zdobyli również Superpuchar Europy, Lebœuf gał wtedy w meczu przeciwko Realowi Madryt.

W barwach Niebieskich pojawił się w łącznie 204 meczach, podczas których strzelił razem 24 gole. Po odejściu z Chelsea w 2001 grał już w coraz mniejszej ilości meczy, aż całkowicie wycofał się z pozycji zawodnika i zakończył karierę w 2005 roku.