Mistrzowie Świata: Didier Deschamps

Didier Deschamps francuski pomocnik, grający w Chelsea w latach 1999-2000. Zdobywca Pucharu Anglii. Obecnie trener reprezentacji Francji.

Sylwetka zawodnika

Didier Claude Deschamps urodził się 15 października 1968 roku we francuskiej miejscowości Bajonna. Pierwsze szlify piłkarskie zdobywał w amatorskiej drużynie Aviron Bayonnais. To właśnie w tej drużynie zwrócił na siebie uwagę skautów z zespołu pierwszoligowego FC Nantes. W kwietniu 1983 roku oficjalnie przeniósł się do nowej drużyny, zadebiutował w ekstraklasie ponad dwa lata póżniej we wrześniu 1985 roku.

Deschamps zanim trafił do Chelsea grał jeszcze dla Olympique Marsylia oraz dla Juventusu. W Marsylii rozegrał 123 mecze, dwukrotnie zdobył mistrzostwo Francji a także wygrał Ligę Mistrzów w 1993 roku. Jako zawodnik włoskiego Juventusu grał przez pięć lat. W tym czasie trzykrotnie wygrał tytuł mistrza Włoch, dwukrotnie sięgał po Superpuchar Włoch oraz raz po Krajowy Puchar. W 1996 roku już po raz drugi, tym razem z inną drużyną wygrał Ligę Mistrzów. Tym razem zgarnęli również jeszcze Puchar Interkontynentalny.

W Chelsea grał dość krótko, lecz bardzo owocnie. Zagrał w 27 meczach oraz zdobył z drużyną Puchar Anglii. Karierę zakończył rok po odejściu z Chelsea, w 2001 roku.

Kariera trenerska

W 2001 rozpoczął karierę trenerską, pierwszym zespołem który wziął pod swoje skrzydła była drużyna AS Monaco.Już trzy lata póżniej, w 2003 roku poprowadził zespół do finału Ligi Mistrzów.

Od 8 lipca 2012 objął posadę selekcjonera Reprezentacji Francji. W 2016 roku zdobyła ona wicemistrzostwo Europy. Jednak już w 2018 sięgnęli po złoto podczas mundialu w Rosji.