Mistrzowie świata: Marcel Desailly

Marcel Desailly to francuski piłkarz, wieloletni zawodnik Chelsea. Najczęściej gra na pozycji pomocnika lub obrońcy. Przez ponad dziesięć lat reprezentant Francji z którą zdobył tytuł Mistrza Świata w 1998 roku oraz Mistrza Europy w 2000.

Początki we Francji oraz droga do Chelsea

Marcel Desailly urodził się 7 września 1968 roku w stolicy Ghany, Akrze. Przy narodzinach rodzice nadali mu imię Odonkey Abbey. Gdy Odonkey miał 4 lata został adoptowany przez Francuskiego dyplomatę, który zmienił mu imię na Marcel. Mieszkał i wychowywał się we Francji.

W 1986 roku dołączył do swojej pierwszej profesjonalnej drużyny piłkarskiej grającej w Ligue 1, FC Nantes Atlantique. Na boisku pojawił się w 164 spotkaniach podczas, których strzelił 5 goli. W Nantes pozostał do 1992, kiedy zdecydował się na przejście do innego francuskiego klubu Olympique Marsylia. Z Marsylią rok później znalazł się na szczycie klasyfikacji Ligue 1. Również w 1993 zdobędzie po raz pierwszy w historii drużyny Klubowy Puchar Europy.

Następnym przystankiem w karierze Desaillya był włoski klub A.C. Milan. W 1994 roku byli oni jednym z najmocniejszych europejskich drużyn. Z Milanem w tym samym roku ponownie zdobędzie Klubowy Puchar Europy.

Po wygranej Mistrzostwa Świata Marcel Desailly został wykupiony przez Chelsea za kwotę 4,6 milionów funtów. W angielskiej drużynie w sezonie 1999/ 2000 zdobędzie Puchar Anglii. Przez pewien okres został wybrany kapitanem zespołu. W 2003 roku to jego bramka zadecydowała o wejściu Chelsea do Ligi Mistrzów.