Kadra trenerska: Thomas Tuchel

Tuchel objął pozycję trenera Chelsea w 2021 roku, wcześniej przed dwa lata trenując piłkarzy Paris Saint-Germain F.C. Jaka była jego droga, z młodzieżowej reprezentacji Niemiec do trenera angielskiego klubu Chelsea?

Przerwana kariera piłkarska

Thomas Tuchel przyszedł na świat 29 sierpnia 1973 roku w szwabskim mieście Krumbach. Pierwsze kroki piłkarskie stawiał w lokalnym klubie TSV Krumbach, następnie w latach 1988-1992 trenował w juniorskiej drużynie FC Augsburg. Pierwszy seniorski kontrakt podpisał z klubem grającym w 2. Bundeslidze- Stuttgarter Kickers, gdzie pozostał przez kolejne dwa lata. Następnie w 1994 roku przeniósł się do SSV Ulm 1846, który gra na jeszcze niższym poziomie rozgrywek, Regionalliga Süd. Również tutaj spędził dwa lata, tym razem zmuszony był jednak zakończyć karierę piłkarską.

Odkryty talent trenerski

Nawracająca kontuzja chrząstki stawowej w kolanie mogła zakończyć marzenia Tuchela o karierze zawodnika; na szczęście nie odszedł on całkiem ze świata piłkarskiego. W roku 2000 powrócił do Stuttgartu, tym razem w roli trenera młodzieżowej drużyny VfB Sttudgart. W kolejnych latach trenował młodzieżową drużynę Augsburg U-19 oraz drugoligową Augsburg II.

Jego kariera trenerska zaczęła nabierać tempa, gdy po roku trenowania juniorów 1. FSV Mainz 05. dostał angaż jako trener pierwszej drużyny. Jego trenerski debiut w Bundeslidze miał miejsce 8 sierpnia 2009 roku. Mainz zremisowało wówczas 2:2 z Bayerem 04 Leverkusen.

W 2015 roku podpisał kontrakt z Borussią Dortmund, gdzie zastąpił na miejscu trenera Jürgena Kloppa. Jako trener Dortmundu zdecydowanie poprawił swoją statystykę wygranych. Za czasów Mainz wynosiła ona niecałe 40%, jednak już w BVB wynosiła ona prawie 63%. Dzięki temu w sezonie 2016/2017 doprowadził drużynę do zdobycia Pucharu Niemiec. Jednak z powodu konfliktów z władzami klubu zmuszony był odejść z końcem maja 2017 roku.

Zanim jednak trafił do Anglii, przez dwa lata prowadził francuski klub Paris Saint Germain. W tym czasie drużyna dwukrotnie sięgnie po mistrzostwo Francji oraz Superpuchar Francji. W sezonie 2019/2020 zdobyli również Puchar Ligi Francuskiej, Puchar Francji oraz dotarli do finału Ligi Mistrzów.